HEDEFİMİZ VE İNSANSIZ SİSTEM AMAÇLARI 

 

Günümüz çatışma ve savaş koşul ve teknolojinin gereği, insan hayatının riskini azaltmak adına, Öncü birliklerin ve sıcak çatışma sahalarına, keşif ve imha amaçlı insansız araçların istek ve ihtiyacı doğmuştur, bu sebeple firmamız bu istek ve ihtiyaca cevap verecek, öncü keşif ve yakın muharebede Kullanılmak amaçlı meskûn mahal çatışmalarında, özel operasyonlarda, açık hedef olunacak bölgelerde  Can ve yüksek maliyetli savaş araçlarını risk etmeden, daha avantajlı özellikler sunan bünyesinde yüksek Teknoloji barındıran yeni nesil İKA (İnsansız Kara Aracı) hafif zırhlı ve silahlı ÖNCÜ-360 ı tasarlamış Savunma Sanayi, Terörle Mücadele, Özel Kuvvetler, Kara Kuvvetleri gibi birimlerin kullanımına sunulması hedeflenmiştir.

 

ÖNCÜ-360 TEKNOLOJİSİ VE TANITIMI

 

Araç 40 km uzaktan kumanda edilebilmekte olup şoför ve silah olmak üzere iki operatör tarafından kumanda edilebilmektedir.  Kumanda kabini sabit ve mobil olarak kullanıma uygun konteyner olarak tasarlanmıştır.  Şebeke enerjisi bulunmayan konumlarda veya mobil halde kullanım için içerisinde kendi dizel güç kaynağı ve yakıt deposu kesintisiz güç kaynağı bulunmaktadır.


 

 ÖNCÜ-360 uzun namlulu ve ağır makinalı silahlara karşı zırhlı olup, üzerine monte edilebilen Opsiyonel kompozit zırh ile tanksavar ve zırh delici silahlara karşıda korumalı olabilmektedir.


Araçta kullanılan görüntü işleme yazılımları ve yüksek çözünürlüklü çeşitli kameralar sayesinde insan Gözünden çok daha yüksek hassasiyetle hedefler tespit edilebilmektedir.

 

 Özellikle aracın isminde geçen 360 araçta bulunan sabit 360 derece Panoramik yüksek çözünürlükte Görüntüleme yapabilmekte, aynı zamanda termal ve kızılötesi görüntüleme sayesinde gece görüş, ısı ile Canlı belirleme, hareket algılama, yüz tanıma, insan ve araç algılama gibi işlemleri otomatik olarak Operatöre hedef tanıma uyarı ve alarmı olarak bildirir.

 

 Silah operatörünün hedef olarak onay verdiği ya da operatörün kendisinin seçtiği hedefleri sistem takibe alır imha komutu ile silah operatörün yönlendirmesine gerek duymadan, otomatik olarak hedefe yönelip imha eder ayrıca silah operatörü isterse manuel olarak silahları yönlendirip ateşleyebilir.

 

 Silah operatörü hangi hedefe hangi silahı kullanacağını belirleyebilir örneğin araç için 35mm top. Canlı hedeflere 7.62mm makinalı tüfek gibi. İmha edemeyeceği büyüklükte hedefler için ise üzerinde bulunan lazer işaretleme sayesinde, hedefin koordinatlarını belirleyerek diğer dost hava ve kara unsurlarına bu bilgileri aktarıp hedefin imhasını sağlayabilir.

 

 ÖNCÜ-360 atış kontrol sistemi, atış komutunu aldığında hedefin mesafesi, hareket hızı, istikamet açısı, izlediği yörünge gibi bilgileri mili saniyeler seviyesinde hesaplayarak merminin hedefle buluşması için gerekli düzeltmeleri otomatik olarak yaparak yüksek isabet oranı sağlamaktadır.

 

 Hedefi ıskalaması halinde hedefle isabet alan noktayı baz alarak gerekli düzeltme hesaplamalarını yaparak zaman kaybetmeden peşi sıra hedefe tekrar ateş ederek hedefi imha eder.

 

 Üzerinde bulunan güçlü hoparlör ve ortam dinleme mikrofonu sayesinde hedefle iletişim kurulabilir.